Szikra

Szikra
Szikra

2020. március 4., szerda

Kissé elmosódva?



„Nincs olyan magára valamit is adó zsidó család, amely ne ünnepelné meg minden esztendőben – rendszerint áprilisban – a pészachot. Miután a vacsorát visszavonhatatlanul befejezték, az apa meglazítja a nadrágszíját, és rágyújt az ötcentes szivarra. Ebben a döntő pillanatban a legifjabb fiúgyerek – ezt a szerepet hosszú évekig én töltöttem be – feláll, és ünnepélyes héber nyelven a következőt kérdést intézi apjához: - Miben különbözik ez az este minden más estétől? - Mire az apa óriási élvezettel elmeséli a történtet, hogy sok évezreddel ezelőtt miként kímélte meg a halál angyala Egyiptomban a kiválasztott nép elsőszülöttjeit, és ezt követően hogyan vezette át őket Mózes tábornok száraz lábbal a Vörös-tengeren.” 
Robert Capa - D-Day
(utólag színezett)


Robert Capa D-napi, normandiai partraszállásról készített beszámolója ezekkel a sorokkal kezdődik, nem véletlenül. A leghíresebb magyar fotós leghíresebb képei készültek azon a napon. Az, hogy Capa az Exodushoz hasonlítja a D-napot, tökéletesen mutatja történelmi jelentőségét. A történelemben nincs helye a „mi lett volna ha” kérdésnek, de abban szerintem nincs vita, hogy a 20. és 21. század egyik sarokkövénél vagyunk, amikor a D-napról beszélünk, a legnagyobb katonai offenzíváról valaha. Valahol a modern nyugat Exodusa volt ez.

Ha valaki még nem ismeri és emiatt rákeresne Capa D-napi képeire, akkor azt látná, hogy a képkereső olyan találatokat adott ki neki, amik homályosak, elmosottak. Ez nem véletlen. Nem a Google vagy az Ecosia hibája. Ezek a képek kissé elmosottak, így maradtak a világra, de vajon miért? A tudomány kétféle lehetőséget tart számon. Ugyanis ezek a képek nem a nagyításnál és sokszorosításnál vesztettek minőségükből, hiszen a hibájukat már a negatív is hordozza. Ezért a kétféle lehetőség az, hogy vagy a laborban történt valami, az előhívás közben, vagy a képek készületkor a fotós nem volt elég körültekintő. 

Robert Capa visszaemlékezéseiben az első esetet írja le. Állítása szerint a Time magazin londoni divíziójának laboratóriumában annyira siettek a képek előhívásával, hogy a laboráns túl melegre állította a szárító hőmérsékletét és így az emulzió miatt a vékony cellulózon elfojt a kép, a londoni igazgató szeme láttára. Capa azt is leírja, hogy erről őt később értesítették is, mikor már újra a fronton volt.



A sietségre egyébként azért lehetett szükség, mert hatalmas piaci verseny dúlt a magazinok között a második világháborúban. Hiszen ezek a sajtótermékek a hátországokban zavartalan információforrásnak számítottak, még a cenzúra ellenére is. Aki pedig ezen a téren elsőként szállítja az eseményeket, az mindent visz a következő nagy durranásig vagy hadmozdulatig. Viszont a Time hasábjai mellett Robert Capa képei alatt ez szerepelt zárójelben: „Capa keze túlságosan remegett.”
És már el is érkeztünk a másik lehetséges magyarázathoz, amikor is a hibát a fotósban kell keresnünk. Mára a legtöbb fotótörténész csak háborús anekdotaként kezelik Capa beszámolóját és „meséjét” a türelmetlen laboránsról. Elméletüket azzal magyarázzák, hogy az elmosódások sokkal inkább a lassú záridő miatti hibára utalnak, mintsem labori balesetre. Ebben mindenképpen lehet valami. Hiszen maga Capa írja le, hogy hajnal volt mikor az ő rohamcsónakja az első hullámmal megérkezett az Omaha Beachre, így neki mindenképp lassú záridővel kellett dolgoznia, ha azt akarta látszódjon valami a képeken. Azt pedig szintén részletesen és szemléletesen írja le, hogy gyakorlatilag a partra kerülés után, ami a híres rohamcsónakból partra induló katonák képe után közel 20-25 perccel később történt, akkor kezdett el remegni és rettegni. Szívbe markoló Capa leírása erről, de így legalább azt is megtudjuk, először még nem félt annyira, viszont később a parton már a tekercsek cserélése is nehezére esett és „kényszeres gödörásás” tört rá. Majd mikor erőt vett magán készített pár képet és vissza futott egy rohamcsónakhoz, ami épp vissza fordult az anyahajóhoz. Így Robert Capa a sebesültek és halottak első hullámával visszatért a harcmezőről. Körülbelül 45 percet töltött a parton. Ezalatt 106 képet készített kettő darab fényképezővel, 35mm-es fekete-fehér filmre, ez négy tekercset jelent. Így Capának mindkét gépébe legalább egyszer filmet kellett cserélnie. Az érdekesség az, hogy ebből a 106 elkészült képből, amit a Time labornaplójában meg is találtak, mint Robert Capa által leadott anyagot, ma csak 8 darab kép látható. Ennyit tudtak „értelmezhetően megmenteni”. A negatívokból valamennyivel több van, de közel 90 darab képkocka még így sincs meg. És ez több kérdést is felvet, de a legfontosabb az, hová lettek a negatívok és miért tűntek el nyomtalanul? 
 
Ugyanis az biztos a dokumentációból, hogy Capa leadta az általa is feljegyzett 106 képkockát, amiből 8 megjelent, további 10 darab vaknegatívról (kiégett negatív) tudunk, de mi van a maradék 88 darabbal? Hiszen ez közel 3 tekercs film, ennyi még a második világháború közepén sem tűnhet el csak úgy, főleg nem a Time-nál, ahol mindent részletesen dokumentáltak, leginkább a háborús cenzúra szabályozások miatt. Én a rendelkezésünkre álló bizonyítékok alapján két lehetőséget tudok elképzelni. Az egyik lehetőség az, hogy még is Capának van igaza és a többi kép csak egyszerűen megsemmisült az emulzió alatt, majd kidobták őket. A másik lehetőség, ami ennél sokkal szomorúbb és egyben boldogítóbb, hogy a tekercsek megvannak valahol, valami családi hagyatékban vagy magángyűjtőnél, a soha nem látott Robert Capa képek, amiket ilyen módon sikerült elcsaklizni, de így legalább egyszer még előkerülhetnek. Hogy mi az igazság, nem tudom, az már régen elmosódott.

SzB